R یک زبان برنامه‌نویسی و نرم افزار رایگان است که توسط «راس ایهاکا» (Ross Ihaka) و «رابرت جنتلمن» (Robert Gentleman) در سال 1993 تهیه شده است. R دارای کتابخانه‌های گسترده‌ای از انواع روش‌های آماری و شیوه‌های ترسیم نمودارها است. در این زبان برنامه نویسی، «الگوریتم‌های یادگیری ماشین» (Machine Learning Algorithm)، «رگرسیون خطی» (LinearRegression)، «سری‌های زمانی» (Time Series) و «استنباط آماری» (Statistical Inference)‌ قابل استفاده هستند. بیشتر «کتابخانه‌های» (Library) یا «بسته‌های» (Package) قابل دسترس در R، با خود زبان  R نوشته شده‌اند، اما برای محاسبه های سنگین، از زبان‌های C++ ،C و Fortran و کتابخانه‌هایی که با این زبان‌ها، نوشته شده‌اند استفاده می شود.

زبان برنامه‌نویسی R نه تنها در بین دانشگا‌هیان و محققین مورد اقبال قرار گرفته است، بلکه بسیاری از شرکت‌های بزرگ نیز از زبان برنامه نویسی R استفاده می‌کنند. در این بین می‌توان به شرکت‌هایی مانند Uber ،Google ،Airbnb و Facebook اشاره کرد.

«تحلیل داده‌ها» (Data Analysis) با R در گام‌هایی به شکل زیر صورت می‌گیرد. «برنامه نویسی» (Programming)، «تبدیلات» (Transform)، «کشف» (Discover)، «مدل سازی» و «گزارش نتایج». هر یک از این مراحل به ترتیب در ادامه معرفی شده‌اند.

برنامه‌ نویسی، تبدیلات، کشف، مدل‌سازی، گزارش نتایج

ابزار جانبی

R، دارای محیط خط فرمان برای ورود و اجرای دستورها است. ابزار مختلفی جهت تسهیل ویرایش دستورها و ارتباط با کاربر برای R ساخته شده‌است، که برخی از آن‌ها در فهرست زیر آمده‌اند:

JGR: ویرایشگر چندسکویی بر پایهٔ جاوا،

R Commander: رابط گرافیکی بر پایهٔ tcltk دارای قابلیت استفاده از منوها به جای نوشتن دستورها (مناسب برای کاربران مبتدی و آشنا با اس‌پلاس)

آراکسل RExcel: امکان استفاده از R و R Commander در برنامهٔ مایکروسافت مایکروسافت اکسل

زبان R
R programming
R یک محیط نرم افزار رایگان برای محاسبات آماری و گرافیک است. این برنامه بر روی طیف گسترده ای از پلتفرم های یونیکس، ویندوز و MacOS کامپایل و اجرا می شود. برای دانلود R، لطفا CRAN مورد نظر خود را انتخاب کنید.

خروجی کد آر مجموعه مندلبرو که ۲۰ تکرار از z = z² + c را با ضابط‌های پیچیده متفاوت نمایش می‌دهد.

 

R مجموعه ای یکپارچه از امکانات نرم افزاری برای دستکاری داده ها، محاسبه و نمایش گرافیکی است. آن شامل

یک مرکز مدیریت و ذخیره سازی داده موثر،
مجموعه ای از عملگرها برای محاسبات روی آرایه ها، به ویژه ماتریس ها،
مجموعه بزرگ، منسجم و یکپارچه از ابزارهای میانی برای تجزیه و تحلیل داده ها،
امکانات گرافیکی برای تجزیه و تحلیل و نمایش داده ها بر روی صفحه یا نسخه چاپی و
یک زبان برنامه نویسی به خوبی توسعه یافته، ساده و موثر که شامل شرطی ها، حلقه ها، توابع بازگشتی تعریف شده توسط کاربر و امکانات ورودی و خروجی است.
منظور از اصطلاح “محیط” به عنوان یک سیستم کاملاً برنامه ریزی شده و منسجم است، به جای افزایش تدریجی ابزارهای بسیار خاص و غیر قابل انعطاف، همانطور که اغلب در مورد سایر نرم افزارهای تجزیه و تحلیل داده ها اتفاق می افتد.

R، مانند S، حول یک زبان کامپیوتری واقعی طراحی شده است و به کاربران اجازه می دهد تا با تعریف توابع جدید، قابلیت های بیشتری را اضافه کنند. بیشتر سیستم به خودی خود به گویش R نوشته شده است، که پیروی از انتخاب های الگوریتمی انجام شده را برای کاربران آسان می کند. برای کارهای محاسباتی فشرده، کدهای C، C++ و Fortran را می توان در زمان اجرا پیوند داد و فراخوانی کرد. کاربران پیشرفته می توانند کد C را برای دستکاری مستقیم اشیاء R بنویسند.

بسیاری از کاربران این زبان به عنوان یک سیستم آماری فکر می کنند. ما ترجیح می دهیم به آن به عنوان محیطی فکر کنیم که در آن تکنیک های آماری پیاده سازی می شوند. این زبان را می توان (به راحتی) از طریق بسته ها گسترش داد. حدود هشت بسته با توزیع R عرضه می شود و بسیاری دیگر از طریق سایت های اینترنتی خانواده CRAN در دسترس هستند که طیف بسیار گسترده ای از آمارهای مدرن را پوشش می دهند.

R فرمت مستندات مشابه LaTeX خود را دارد که برای ارائه اسناد جامع، هم به صورت آنلاین در تعدادی فرمت و هم به صورت چاپی استفاده می شود.

چرا از R استفاده کنیم؟
این یک منبع عالی برای تجزیه و تحلیل داده ها، تجسم داده ها، علم داده و یادگیری ماشین است
بسیاری از تکنیک های آماری (مانند آزمون های آماری، طبقه بندی، خوشه بندی و کاهش داده ها) را ارائه می دهد.
رسم نمودارها در R آسان است، مانند نمودار دایره ای، هیستوگرام، نمودار جعبه، نمودار پراکندگی، و غیره ++
بر روی پلتفرم های مختلف (ویندوز، مک، لینوکس) کار می کند.
منبع باز و رایگان است
از حمایت جامعه بزرگ برخوردار است
دارای بسته های بسیاری (کتابخانه توابع) است که می توان از آنها برای حل مسائل مختلف استفاده کرد.