php

 PHP یک زبان برنامه نویسی متن باز و سمت سرور  (Server Side)  است که Syntax کد نویسی آن شبیه به زبان های C و Perl است. پی اچ پی را می توان محبوب ترین زبان برنامه نویسی تحت وب برای طراحی صفحات داینامیک و پویا دانست و در واقع یک زبان اسکریپتی است که با HTML ادغام می شود.

تاریخچه زبان PHP

راسموس لردوف

php در سال 1994 توسط Rasmus Lerdorf ارایه شد. در واقع راسموس لردوف در سال 1994 تعدادی اسکریپ در زبان برنامه نویسی سی نوشت. این اسکریپت توانایی نشان دادن رزومه راسموس و بررسی آمار بازدیدهای صورت گرفته از وب سایت وی را داشت که توسط بسیاری از کاربران و توسعه دهندگان مورد استقبال قرار گرفت.

با گذشت زمان راسموس قابلیت های بیشتری را به ابزار خود اضافه کرد و ابزار خود را بسیار غنی تر و بزرگتر ساخت. از جمله این قابلیت ها میتوان به توانایی تعامل با فرم های تحت وب و اتصال این فرم ها با پایگاه داده اشاره کرد که کاربران را قادر ساخت با استفاده از آن وب سایت های پویای کوچکی را طراحی و پیاده سازی نمایند.

برخی از رقبای php عبارتند از: Perl, JSP, ColdFusion و ASP.NET اما زبان پی اچ پی برتری های بسیاری در مقایسه با رقیبان خود دارد مانند:
کارایی بالا، واسطه های مختلف برای سیستم پایگاه های اطلاعاتی مختلف، کتابخانه داخلی برای انجام امور متداول، هزینه پایین، امنییت بالا و … یکی از نکات مهم زبان php مستقل از محیط کار بودن آن است، بدین صورت که در تمامی کامپیوترها و سیستم عامل ها قابل اجرا است. پی اچ پی روی لینوکس، ویندوز و … به سادگی اجرا می شود.

PHP چیست؟
PHP چیست؟

زبان پی اچ پی بصورت Html embedded است و این بدین معناست که دستورات این زبان در بین کدهای html قرار می ‌گیرند. بنابراین برنامه نویسی به زبان پی اچ پی کمی پیچیده تر از برنامه نویسی به زبان Html به حساب می‌آید.

PHP چیست؟

PHP بر خلاف زبان های برنامه نویسی، یک زبان اسکریپتی‌ می باشد به عبارت دیگر دستورات پی اچ پی بعد از رخداد یک رویداد (Event) اجرا می‌شوند. این رویدادها می‌توانند شامل ارسال یک فرم رفتن به یک URL مشخص و یا مواد دیگر باشند متداول‌ترین زبان اسکریپتی زبان Java Script می‌باشد که معمولاً برای پاسخ به رویدادهای کاربر در مرورگر وب بــه کار می‌رود تفاوت عمده Java Script با PHP در این است که Java Script یک تکنولوژی سمت سرویس گیرنده (Client-side) می‌باشد.

ویژگی های زبان برنامه نویس پی اچ پی

  • استفاده بهینه از  منابع و حافظه
  • منبع باز بودن و امکان دسترسی به منابع رایگان متعدد
  • زبان تخصصی برنامه نویسی تحت وب
  • سرعت بسیار بالا در کار با SQL
  • یادگیری آسان
  • سرعت بسیار بالای سرویس دهی نسبت به سایر زبان‎ های برنامه‎ نویسی مشابه نظیر asp
  • قابلیت اجرا بر روی هاست های لینوکس که ارزانتر و دارای امکانات بیشتر هستند
  • سرعت و سهولت در رفع ایرادات به دلیل منبع باز بودن زبان های پی اچ پی
  • اجرا بر روی Platform های مختلف

در حال حاضر PHP کاربرد فراوانی در طراحی سایت های داینامیک دارد و تعداد زیادی از سایت های جهان با زبان PHP نوشته شده اند و فریم ورک های قدرتمندی مثال لاراول برای PHP ایجاد شده است که فرایند کدنویسی را سرعت بخشیده است و به لذت برنامه نویسی با PHP افزوده است.

پیام بگذارید