لاراول

فریم ورک لاراول چیست و چرا باید از فریم ورک Laravel استفاده کنیم ؟

زبان برنامه نویسی PHP یکی از برترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه ‌نویسی در حوزه طراحی وب است. این زبان برنامه نویسی Framework ‌های بسیار زیادی دارد که لاراول یکی از آن‌ها است. عاملی که فریم ورک لاراول را از سایر فریم ورک‌های زبان PHP متمایز می‌سازد، ویژگی‌های زیادی است که در ادامه‌ی مقاله‌ی فریم ورک لاراول چیست، به‌طور کامل به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

در حال حاضر اکثر شرکت‌های ایرانی و حتی خارجی برای نیروی برنامه نویس به دنبال استخدام برنامه نویس لاراول هستند. پس اگر می‌خواهید بدانید علت محبوبیت و موفقیت فریم ورک لاراول چیست و چرا باید آن را انتخاب کنید، در ادامه این مقاله، با معرفی لاراول و مزایای آن نسبت به بقیه فریم‌ ورک‌ها، با وب سایت آموزش برنامه نویسی ویرا پرداز خیام همراه باشید.

Laravel Framework
Laravel Framework

ویژگی های مهم لاراول

موتور قالب

لاراول از موتور قالبی به نام Blade استفاده میکند که در آن به سادگی قابلیت اجرای هر ساختار طرح بندی میسر بوده و حتی شما میتوانید دستورات شرطی ، حلقه ها و حتی کد های PHP را مستقیما در آن ایجاد کنید و به بهترین شکل ممکن از آن بهره مند باشید ، به طور مثلا برای اعمال یک شرط کافیست از کاراکتر @ در ابتدای کلمه if  استفاده نمایید تا به راحتی ساختار شرط را بدون باز و بسته کردن کدهای PHP انجام داده باشید ، به همین راحتی :

@if($test)

// Your Code Here

@endif

قابلیت های کلیدی در laravel

لاراول را میتوان یکی از ابزارهایی که باعث سرعت در توسعه نرم افزار های تحت وب میشود ، دانست زیرا داشتن برخی قابلیت ها نظیر احراز هویت حرفه ای جهت ورود و خروج به پنل مدیریت ، ثبت نام و … به راه اندازی سریع سیستم شما کمک شایانی میکند .

استفاده از این قابلیت بسیار آسان است و شما فقط باید فرمان را اجرا کنید: ‘php artisan make: auth’

شیء گرایی ( Object Oriented Programing )

فریم ورک لاراول از شیء گرایی بطور کامل پشتیبانی میکند و این عامل یکی از بزرگترین مزیت برای توسعه سرویس های بزرگ است که توسعه این نوع وب اپلیکیشن ها را آسانتر و بهینه‌تر می‌کند .

مدل MVC

با بوجود آمدن معماری MVC دنیای برنامه نویسی شکل منظم‌تری به خود گرفته و باعث تفکیک بهتر در کد نویسی و ایجاد بستری برای فعالیت آسان تر افراد در یک پروژه شد بدین شکل که منطق برنامه ( کنترلر ) درخواست ها را بررسی و نتیجه هایی را از مدل ( Model ) درخواست داده و نهایتا آن را به بخش نمایشی ( View ) ارسال می نماید و به این ترتیب میتوان پروژه های عظیم را به راحتی توسعه داد و عیب یابی در پروژه را در کسری از زمان انجام داد .

دستورات Artisan

در طراحی سایت با لاراول این ابزار کاربردی و فوق العاده قطعا به کارتان خواهد آمد که از طریق آن میتواند مواردی هم چون کنترلرها ، مدل ‌ها ، صف ها (‌ Queue ) ، رویداد ها و … را ایجاد و مدیریت کرد و همچنین سیستم احراز هویت پیشفرض را نیز بر اساس همین ابزار Artisan ایجاد نمود .

سیستم مسیر یابی یا Routing

یکی دیگر از قابلیت های کلیدی لاراول را میتوان استفاده از router در این سیستم دانست که یکی از جذابترین قسمت های این فریم ورک مجسوب میشود و اگر توسعه دهنده ی وب باشید ، میدانید که ساخت سیستم مسیریابی برای کنترل درخواست ها کار آسانی نیست اما لاراول این امکان را در مجموعه امکانات پایه ای خود دارد که به راحتی قابل استفاده است و شما میتوانید در پوشه پروژه لاراول ( نسخه ی فعلی ۵٫۵ بوده است ) وارد پوشه routes شده و فایل web.php را برای مسیرهای تحت وب و از فایل api.php برای مسیرهای api نرم افزارهای موبایل و … استفاده کنید .

قابلیت های لاراول

در بالا به چند قابلیت کلیدی لاراول اشاره کردیم اما این ها همه ی آن چیزی نیست که لاراول دارد !

بگذارید با هم به برخی دیگر از این قابلیت های مهم لاراول بپردازیم :

 • سیستم احراز هویت چند بخشی ( Multi Auth )
 • سیستم مدیریت قالب blade
 • مسیریابی حرفه ای
 • پشتیبانی از انوان دیتابیس ( MySQL , MSSQL , PosgerSQL , Elsatic Search , MongoDB و… )
 • احراز هویت از طریق شبکه های اجتماعی ( OAuth2 )
 • فناوری کشینگ قوی ( Cache System )
 • سیستم ارسال ایمیل
 • سیستم مدیریت رویداد ( Event )
 • اعتبارسنجی پیشرفته
 • قابلیت نوتیفیکیشن
 • اجرای زمانبندی شده ( Cron Jobs )
 • پشتیبانی از قالب در ایمیل
Laravel Framework

Laravel را برای طراحی چه وب سایت هایی استفاده کنیم ؟

فریم ورک لاراول را میتوان در طراحی انواع وب سایت های مورد استفاده قرار داد ولی بیشترین کاربرد آن در طراحی سایت فروشگاهی، وب سایت های خدماتی ، وب سایت های آموزشگاهی مانند آموزشگاه های زبان  و از این دست وب سایت ها مورد استفاده قرار داد زیرا بهترین بازخورد را در کمترین زمان ممکن فراهم می‌سازد که از دید توسعه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و با توجه به ابزارهای متعدد آن یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی سایت اختصاصی خواهد بود .

دیپلوی یا انتشار لاراول بر روی هاست

همانطور که توضیح داده شده لاراول از زبان php استفاده میکند و روی همه هاست هایی که از این زبان پشتیبانی میکنند قابل اجرا می باشد اما این فریم ورک مانند یک اسکریپت php ساده نیست.
دسترسی به SSH برای انجام دستورات مخصوص لاراول پشتیبانی کامل از Task Scheduling در این هاست ها و ساپورت کامل دستورات artisan از جمله ویژگی های خاص این نوع هاست ها است.


پیام بگذارید